Fővárosi Civil Hírlevél 2022/3. szám

 

KEDVES BUDAPESTI CIVIL SZERVEZET!

Budapest Főváros Önkormányzatának aktualitásai

Csatlakozzon hozzánk a Facebook-on! Mindennap hírek, aktualitások, eseménynaptár a Budapest Városháza Facebook-oldalon.

A fővárosi civil munkacsoportok megtartották évindító üléseiket

A Fővárosi Önkormányzat három civil munkacsoportja (Esélyteremtő Budapest, Nyitott Budapest, Zöld Budapest) lassan egy éve folytatnak tevékenységet. Megalakulásuktól, 2021 májusától kezdve a munkacsoportok tagjai számos készülő fővárosi rendelettervezetbe, folyamatban lévő projektbe kaphattak betekintést és véleményezési lehetőséget.

A munkacsoportok tavalyi működésére adott visszajelzések alapján 2022-ben összesen három ülése lesz mindhárom csoportnak, valamint a jobb tervezhetőség érdekében az első üléseken összeállították éves munkatervüket is. Útjukra indultak az első tematikus csoportok is, azaz a munkacsoportokban résztvevő civil szervezetek önszerveződő kisebb csoportjai, amelyek egy-egy konkrét téma mentén működnek együtt az önkormányzattal.

Az évindító ülésekről és az éves munkatervekről ezen a linken lehet bővebben tájékozódni. A fővárosi civil munkacsoportokba bármely, budapesti tevékenységet végző civil szervezet jelentkezhet a regisztrációs űrlap kitöltésével.

Társadalmi egyeztetés zajlott több fővárosi koncepcióról és rendelettervezetről

Márciusban két átfogó koncepció tervezetéről és egy rendeletmódosítás tervezetéről is véleményt nyilváníthattak a budapesti lakosok. Egyrészt a Ráday Mihály-díj Budapest Épített Örökségéért fővárosi kitüntető díj alapításáról szóló rendeletmódosítás, másrészt Budapest 2022-2025 közötti időszakra vonatkozó köztéri művészeti koncepciója és Sportkoncepciója volt társadalmi egyeztetésre bocsátva.

A véleményezési időszak már mindhárom esetében lezárult ugyan, de a tervezetek továbbra is elérhetők, az érdeklődők elolvashatják őket a fenti linkeken. A társadalmi egyeztetésekről a 2021-ben hatályba lépő fővárosi civil rendelet rendelkezik: a Fővárosi Civil Adatbázisba regisztrált szervezetek a megjelölt tématerületük alapján levélben értesítést kapnak az őket érintő egyeztetésekről, a városlakók pedig a budapest.hu oldalon értesülhetnek az ilyen lehetőségekről.

A közösségi költségvetés két újabb megvalósuló ötletének helyszínén tartottunk bejárást

Március elején a 13. kerületben a Szent István parkba tervezett közösségi funkciók lehetőségeiről, valamint a Zöldebb és élhetőbb Mester utca nevű ötlet lehetséges kivitelezéséről értekeztünk az ötletgazdákkal és a megvalósítást végző főosztályok és fővárosi cégek képviselőivel. A bejárásról készült képeket itt lehet megtekinteni.

Egy új fővárosi hajléktalanügyi stratégia megalkotásán dolgozunk

A stratégia célja, hogy meghatározza a hajléktalanság megelőzéséhez, a hajléktalan emberek számára nyújtott szolgáltatások fejlesztéséhez, valamint a hajléktalanságból való kilépéshez szükséges intézkedéseket. A munka során igyekszünk minél több olyan budapesti véleményét is megismerni, akiknek nincs hol lakniuk, hogy ne csak beszéljünk róluk, hanem beszélgessünk is velük.

Ebbe a folyamatba a Tapasztalati Szakértői Tanács munkáján keresztül kapcsolódhatnak be azok az emberek, akik a hajléktalanságot saját bőrükön is megtapasztalták. A tanácsba 2022. április 3-ig lehet jelentkezni vagy online egy űrlap kitöltésével, vagy személyesen a Hajléktalan Információs Irodán (VIII. kerület, Könyves Kálmán krt. 84.), vagy a Fővárosi Önkormányzat Központi Ügyfélszolgálati Irodáján (V. kerület, Bárczy István utca 1-3.).

Itt lehet bővebben olvasni a témáról.

Eseményajánló

Egyeztetést tartunk az üresen álló fővárosi üzlethelyiségek civil hasznosításáról

A Fővárosi Önkormányzat arra törekszik, hogy üresen álló üzlethelyiségek használatával teret, lehetőséget adjon civil szervezeteknek. Ennek érdekében 2022. szeptember közepétől 1 hónapra három, a Keleti-pályaudvari félaluljáróban lévő üzlethelyiségekben olyan city lab jellegű innovációs, közösségi teret kíván megnyitni, ahol erre pályázó civil szervezetek folytathatnak nyilvános tevékenységeket. Egy hónapon keresztül nyitott programokat, tevékenységeket hozhatnak oda akár csak egy délutánra, akár többször rövidebb időszakokra vagy éppen egy teljes hétre, de szervezhetnek másokkal is közösen programot. A kialakuló használatot, programsorozatot a jelentkezőkkel közösen dolgozzuk ki.

Ez egy hosszútávú stratégia kidolgozásának első fázisa, azaz pilot projektje, amelynek a részleteivel kapcsolatban 2022. április 6-án 14:00-15:00 óra között tartunk egyeztetést civil szervezetekkel – de bárkit szívesen látunk, akit érdekel a téma. Az egyeztetés online lesz, erre a linkre kattintva lehet a beszélgetésbe bekapcsolódni.

Újabb nyilvános helyszínbejárást tartunk az Ülőfelületek a Duna-parti rézsűn nevű ötlettel kapcsolatban

Az Ülőfelületek a Duna-parti rézsűn a közösségi költségvetés egyik megvalósuló ötlete, mellyel kapcsolatban 2022. április 7.-én (csütörtökön) 10:30-kor második alkalommal várjuk nyilvános helyszínbejárásra az érdeklődőket, ahol az ötlet újabb potenciális helyszínét (Moszkva sétány, Mártír emlékmű) járjuk be együtt a Főpolgármesteri Hivatal szakembereivel.

A bejárásra meghívtuk az eredeti ötletet benyújtó ötletgazdát, emellett várunk rá minden budapestit, aki hozzátenne a megvalósítás sikeréhez. A helyszínbejárás részleteiről itt lehet bővebben olvasni.

Műhelykonferencia a budapesti ifjúságüggyel kapcsolatban

„Mindannyiunk hangja! – A budapesti ifjúságügy új fejezete” címmel tartunk műhelykonferenciát és workshopot 2022. április 25-én. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát, kérjük, ide kattintva a jelentkezési űrlap kitöltésével jelezze. A regisztrációs határidő: 2022.04.10.

Budapest az ifjúságügyben is új fejezetet nyit. Egyfelől mert olyan elképzeléseket vall, amelyek erőforrásként támaszkodnak a fiatalokra és nem problémaként kezelik őket, másfelől mert ezeket az elképzeléseket meg kívánja meríteni a szakmai és civil nyilvánosság előtt. Műhelykonferenciánk és workshopunk arra ad lehetőséget, hogy az ifjúsági és az ifjúság érdekében tevékenykedő közösségek – a Facebook-csoportoktól a nemzetközi szervezetekig – elmondják véleményüket a főváros által tervezett ifjúsági projektekről.

A konferenciáról bővebben itt lehet olvasni.