Fővárosi Civil Hírlevél 2022/7. szám

 

KEDVES BUDAPESTI CIVIL SZERVEZET!

Budapest Főváros Önkormányzatának aktualitásai

Csatlakozzon hozzánk a Facebook-on! Mindennap hírek, aktualitások, eseménynaptár a Budapest Városháza Facebook-oldalon.

Hozza helyzetbe az Ön számára fontos projekteket a közösségi költségvetés szavazásán!

Augusztus végéig lehet voksolni a fővárosi közösségi költségvetésre beadott ötletekre, ezért mindenkit arra buzdítunk, vigye hírét a szavazásnak! Idén a Budapestet jobbítani szándékozó, városlakók ötleteiből kiválasztott 49 projektből összesen hatra adhat le szavazatot minden a fővárosban élő vagy dolgozó, 16. életévét betöltött személy.

Van olyan ötlet, amely közel áll az Ön szervezetének profiljához, céljaihoz? Bíztassa társait, hogy szavazzanak ezekre! Akár összeállíthat és megoszthat a közösségi médiában egy olyan „csomagot”, amelyet az Ön szervezete a legérdemesebbnek vél megvalósítani az egymilliárd forintos keretből. Egy-egy civil szervezet mozgósító ereje döntő lehet abban, hogy mely projektek futnak be. Az ötletek három (Zöld, Nyitott és Esélyteremtő) kategóriában, több mint fél évig tartó előkészítő munka után a Főpolgármesteri Hivatal munkatársai és budapesti polgárok közreműködésével jutottak el a jelenlegi voksolási fázisba.

Szavazás és bővebb információ az otlet.budapest.hu oldalon, illetve kampányoláshoz, ötletek népszerűsítéséhez felhasználható anyagok ezen a linken érhetőek el!

Az ötletek három (Zöld, Nyitott és Esélyteremtő) kategóriában, több mint fél évig tartó előkészítő munka után a Főpolgármesteri Hivatal munkatársai és budapesti polgárok közreműködésével jutottak el a jelenlegi voksolási fázisba.

Ülésezett a Zöld Budapest munkacsoport

Civil szervezetek és Budapest vezetése közötti rendszeres szakmai javaslattevő és egyeztető fórumok részeként három fővárosi munkacsoport működik. Ebből kettő, az épített és természetes környezettel foglalkozó Zöld munkacsoport, valamint az átláthatósággal, részvételiséggel és innovációval foglalkozó Nyitott munkacsoport is júliusban ülésezett.

A Zöld Budapest munkacsoport találkozóján első körben a BKK társadalmi egyeztetésre bocsátott projektjeiről, az aktív- és mikromobilitási stratégiáról, a kerékpárforgalmi főhálózati tervről, közlekedésbiztonsági és stratégiai forgalomcsillapítási tervről esett szó. A továbbiakban a fővárosi légszennyezettség csökkentéséről szóló, szeptemberre tervezett közösségi gyűlésről hallhattak a résztvevők, amely egy állampolgári részvételre épülő fórum lesz. A gyűlés a “Vegyünk együtt könnyebben levegőt” címet kapta, és a közterületek, a közlekedés és a légszennyezettség összefüggéseivel fog foglalkozni.

Összeült a Nyitott Budapest munkacsoport: bemutatkozott a Digitális Városháza projekt

A Nyitott munkacsoport ülése alkalmával a résztvevők beszámolót hallhattak a fővárosi közösségi költségvetés elmúlt két évének tapasztalatairól, valamint megismerhették a fejlesztés alatt álló Digitális Városháza projektet. Az utóbbit gondozó, új Digitális Szolgáltatások Osztálya nagy erőkkel dolgozik azon, hogy szolgáltatásalapú, városlakókat és ügyeiket előtérbe helyező honlap álljon föl a jelenlegi budapest.hu portál helyén.

Azért, hogy valóban hasznos, felhasználóbarát és innovatív felület jöhessen létre, Önnek és szervezetének lehetősége van javaslatokat megfogalmazni augusztus 14-ig a következő rövid kérdőív kitöltésével: kattintson ide a kérdőív eléréséhez.

A tervek szerint az új Budapest Portál első verziója az év végén indulhat el, ám a projekt fejlesztése folyamatosan, a visszajelzések és felhasználói adatok tükrében fog zajlani.

A civil munkacsoportokról bővebben itt olvashat, szervezetével regisztrálni pedig ezen a linken tud.

Város, amilyet szeretnénk: két fejlesztési ötlet került megvalósításra a közösségi költségvetésből

A nyári forróságban frissítő hír, hogy a főváros több pontján átadásra kerültek azok az ivókutak, melyeket a budapesti lakosok a tavalyi közösségi költségvetésre beadott ötletekből választottak a nyertesek egyikének. Az ivókutak kialakítása ráadásul a városi ebekre is gondol, így a sétáltatás alkalmával ők is hűsölhetnek. Ugyancsak ilyen módon valósultak meg azok a nem régiben felavatott kerékpártámaszok, amik a fenntartható közlekedést választók kényelmét és városunk rendezettségét szolgálják.

 

Eseményajánló

Konzultációt tartunk a Felnőtt Autista Központ megvalósítása kapcsán

A közösségi költségvetés előző ciklusának egyik nyertes ötlete a Felnőtt Autista Szabadidős és Kulturális Központ projekt. A központ célja, hogy autista fiatalok élethosszig tartó támogatásra és közösségekre találhassanak szociális szakemberek és kortárs segítők közreműködésével. A központ megvalósítására vonatkozó pályázati kiírást nyilvános konzultációra bocsátjuk, melynek keretében augusztus 8-án, hétfőn 16:30 és 18 óra között szóbeli egyeztetést tartunk. Az eseményre online formában kerül sor, melyre ezen a linken lehet csatlakozni. Emellett írásban, a pályázati kiírással kapcsolatos javaslatokat és véleményeket a danics.judit@budapest.hu elektronikus címre várunk. További részletek a Budapest Portálon.

Szabad a part!

A Lánchídon zajló felújítási munkák miatt létrejött budai zárványterületet közösségi funkciókkal töltötte meg a Budapest Brand Nonprofit Zrt és a Valyo, város és a folyó Egyesület. Hogy ne csak az üres aszfalt árválkodjon itt, amíg az autóforgalom kényszerűen szünetel, egy ideiglenes köztérré, pihenőparkká változott az 1,5 kilométer hosszú szakasz, ami a Halász utca és a Döbrentei tér között húzódik. Augusztus 14-ig a pihenésé, sportolásé és közösségi élményeké a terep a Budai alsón! 

Pályázatfigyelő

Felhívás tartósan hajléktalan emberek támogatására

A 2021-es fővárosi közösségi költségvetés egyik nyertes ötlete a „Budapest Peremén”

A közösségi költségvetés egyik nyertes projektje, a „Budapest Peremén” rehabilitációs otthon ötlete alapján a Fővárosi Önkormányzat pályázatot hirdet támogatott lakhatás vagy rehabilitációs intézmény létrehozására és működtetésére. Az otthon megvalósításának célja, hogy olyan tartósan hajléktalan emberek számára biztosítson lakhatást és ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat, akiknek a problémáira, szükségleteire a jelenlegi ellátórendszer nagyon kevéssé vagy egyáltalán nem nyújt választ. A közösségi költségvetés 1 milliárd forintos keretéből az önkormányzat 250 millió forint támogatást biztosít a projekt számára. A pályázat részleteiről ezen a linken olvashat; benyújtásának határideje augusztus 22.

Felhívás utcai megkereső és ártalomcsökkentő program megvalósítására

A Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, mely a droghelyzettel foglalkozó kerületi, civil, egyházi és állami szereplőket fogja össze, javaslatot tett a Fővárosi Önkormányzat számára utcai megkereső és ártalomcsökkentő szolgáltatások fejlesztésére. Ennek célja a Budapest területén élő utcai szerhasználó személyek, szenvedélybeteg emberek felkutatása, számukra információnyújtás, a szerhasználati ártalmaik csökkentése érdekében ártalomcsökkentő eszközök és szolgáltatások biztosítása, igény esetén szükségletüknek megfelelő ellátáshoz való hozzáférésük segítése. A program megvalósítására az önkormányzat pályázatot írt ki, melynek részleteiről erre a linkre kattintva tájékozódhat. A pályázat benyújtásának határideje augusztus 22.